четвер, 26 березня 2020 р.

Мистецтво 8 клас. Класицизм


8 клас         «Мистецтво»          (з 16.03. по 03.04.2020)
Тема: «Класицизм  як антагоністичний напрямок по відношенню до віртуозного бароко: найхарактерніші ознаки  та риси стилю в різних видах мистецтв»
Картинки по запросу "стиль класицизм в архітектурі" 
План вивчення даної теми:
1. Класицизм у мистецтві як антагоністичний напрямок по відношенню до пишного та віртуозного мистецтва бароко. Основна ідея класицизму в мистецтві. Характерні риси та основні принципи класицизму.
2. Найхарактерніші ознаки й риси, що притаманні класицизму, які втілено в архітектурі. Паркова архітектура й містобудівництво. Кращі набутки класицизму у творчій практиці українських архітекторів. Порівняння архітектурних споруд, що притаманні стилям бароко і класицизму.
3. Скульптури класицизму. Майстри періоду класицизму: Е. Фальконе, Й. Шадов і його син — Р. Шадов, Ж. А. Гудон, А. Канова. Український скульптор І. Мартос. Найбільш відомі твори цього виду мистецтва.
4. Характерні риси, які притаманні творам художників класицизму. Сюжети картин. Керманич стилю — Паризька Академія мистецтв. Поділ жанрів на «високі» й «низькі». Основа композиції і малюнка. Найпослідовніші представники класицизму Н. Пуссен Л. Клод, Ж. Л. Давід. Український живопис того часу, його нові жанри: пейзажний, побутовий, портретний. Творчість відомих майстрів портретного живопису — Д. Левицького та В. Боровиковського.
5. Столиця музичного світу — Відень. Головна риса творчості віденських класиків. Система правил побудови твору, яку створили композитори віденської школи. Видатні композитори класицизму Й. Гайдн, В. А. Моцарт, Л. ван Бетховен, К. Глюк. Оперна реформа К. Глюка. Творчість українських композиторів М. Березовського, Д. Бортнянського та А. Веделя. Жанр хорового концерту в Україні.
6. Характерні риси театрального мистецтва класицизму — «золотого століття». Основні принципи нового стилю, які сформулював французький драматург, театрознавець Ф. д'Обіньяк. Виникнення нових жанрів — міщанської драми і сатиричної комедії, що викривали звичаї феодального суспільства. Ярмаркові й бульварні театри. Жанрові різновиди ярмаркового театру: пантоміми, фарси, мораліте. 

Тези (основні положення) з теми:  
    Разом з бароко на культурному просторі Просвітництва розвинулося мистецтво класицизму (лат.classicus–зразковий)- художній стиль й естетичний напрям європейського Просвітництва. Як мистецько-філософський напрям класицизм сформувався у Франції в XVII столітті. Він стверджував особистість людини як навищу цінність буття, звільняючи її від релігійно-церковного впливу.
                                           Картинки по запросу "класицизм архітектура скульптура живопис"
     Архітектурі класицизму властиві геометризм підкреслено статичних форм і логічність планування.  Головною рисою архітектури класицизму було звернення до форм античного зодчества як до еталона гармонії та простоти, строгості, логічної ясності та монументальності. Архітектурі класицизму притаманні регулярність планування та чіткість об’ємної форми. Основою архітектурної мови став ордер, упропорціях і формах близьки до античності,
    Містобудування в епоху класицизму було пов’язане з принципами Відродження і бароко  активно розвивало концепцію  «ідеального міста». Наприкінці XVII ст .склалися нові прийоми планування, що передбачали органічне  сполучення міської забудови з елементами природи, створення відкритих площ, просторове злиття з вулицею або набережною.
     Естетика класицизму сприяла масштабним містобудівним проектам і призводила до впорядкування міської забудови в масштабах цілих міст. У справжні музеї класицизму під відкритим небом перетворилися Санкт-Петербург, Варшава, Дублін та інші міста Європи.
      Архітектурна мова класицизму була сформульована венеціанським майстром Палладіо і його послідовником Скамоцци.  
      В українському мистецтві класицизм також має свої здобутки.  Історично це стиль пришов в Україну з двох його центрів: Польщі та Російської імперії,  В українській архітектурі, як і в європейській, характерною  особливістю композиції кожної споруди стала гармонійність об’єму та його частин, Дахи вже не прямували вгору, домінував горизонтальний розвиток композиції. Планувала симетрія, її математичній логіці підпорядковувався кожен елемент. Своєрідність  українського класицизму виявилась у збереженні колірної гами споруд, типової для бароко 9блакитний з білим і золотим), використанні ордерних форм.      
                                   До якого мистецького спадку звертається архітектура класицизму?
                                 Якими принципами користується містобудування в епоху класицизму?
     Поштовхом до розвитку класицистичної скульптури в середині  XVIIІ ст..послужили твори Вінкельмана і археологічні розкопки давніх міст, які дозволили розширити пізнання сучасників про античну скульптуру. На межі бароко і класицизму коливалися у Франції такі скульптори, як Пігаль і Гудон, Скульптурі класицизму не притаманні різкі рухи або зовнішні прояви таких емоцій, як гнів, пристрасть, злоба. Увійшли в. Надгробна скульптура пізнього класицизму нерідко несе на собі легкий наліт сентиментальності.
                                                      Що стає художнім матеріалом для розвитку скульптури?
     У живописі класицизму переважне значення отримують малюнок і світлотінь. Закріпленню іде класицизму сприяло створення французької Королівської академії живопису і скульптури, де розробили систему жанрів, низку чітких правил композиції й малюнка зображення емоцій. Художнє перетворення натури, перетворення природи в прекрасну й облагороджену є актом її вищого пізнання. Мистецтво було покликане показати ідеальну закономірність світобудови, часто приховану за хаосом дійсності,
     Яскравим представником французького класицизму є Ніколя Пуссен, картини якого позначені піднесеністю етичного змісту, просвітлення гармонійністю ритмічного ладу і колориту. Блискучого розвитку в цю епоху набуває ідеальний пейзаж у творах живописців Клода Лорренса, Гаспара Дюге.
                         В чому полягають надбання образотворчого мистецтва епохи класицизму?
     Музичним мистецтвом епохи класицизму називають період розвитку європейської музики 1730-1820-х років. Поняття класицизму в музиці стійко асоціюється з творчістю Гайдна, Моцарта і Бетховена та ще кількох видатних майстрів європейського музичного мистецтва. Сформовані жанрові форми епохи класицизму безумовно вплинули на подальше формування та розвиток наступних мистецьких стилів та жанрів.
                                           Картинки по запросу "класицизм музика"
     Класицизм у театральному мистецтві сприяв глибшому розкриттю ідеї драматургічного твору  та заперечував перебільшеність у відображенні почуттів. Вистава в дусі класицизму загалом характеризувалася помпезністю і статичністю, актори грали на фоні декорації, позбавленої історичної й побутової конкретності.
    Демократичні тенденції класицизму найбільш виразно втілені у сценічній практиці
Ж.-Б.Мольєра. У період Великої французької революції прогресивні діячі театру надали класицизму нового, революційно героїчного звучання. Французький класицизм другої половини XVII-XVIIІ ст.. вплинув на театральне мистецтво інших країн Європи. Естетичні норми класицизму позначилися й на театральному мистецтві наступних століть.

     Висновок: Культурно -мистецька епоха  Просвітництва заклала підвалини для формування художніх напрямків та стилів Нової епохи. Художні стилі епохи Посвітництва значною мірою збагатили світове мистецтво, зумовивши формування  розвиток майутніх стилів XІХ-ХХ ст.
     Окрему сторінку в історії мистецтва складають мистецькі досягнення класицизму, Нови стиль звертається до вже випробуваного на практиці метода наслідування попередніх мистецьких надбань різних культурних епох, Він потистоїть та одночасно «веде діалог» з бароко,
     Важлива риса класицизму - раціоналізм та звернення до образів і форм античного мистецтва як ідеального естетичного еталону,  Мистецтво класицизму - це ідеал гармонії, довершеності,  досконалості.

Домашнє завдання:
·         В підручнику опрацювати стор.120-138;
·         Скласти сенкан до теми «Класицизм»
   (1 рядок – слово-іменник –основне поняття       наприклад                      БАРОКО 
     2 рядок - 2 прикметника, які характеризують поняття                     химерне, чудернацьке
     3 рядок – 3 дієслова, які характеризують поняття                        захопив, створив,  проявився   
     4 рядок – фраза з 4-х слів                                       зіткнення протилежних сил, інересів, прагнень
     5 рядок – іменник- синонім до слова – основного поняття                    ПЕРЛИНА
·       Скласти 5 запитань типу «Що? Де? Коли?» з теми «Характерні ознаки класицизму в мистецтві України» і записати їх в зошит.
·       Стор. 139-140 – зробити письмово завдання №№1-4 (І-оберіть одну правильну відповідь), 4 (ІІ- дайте короткі відповіді)
·       (НА ВИБІР, за бажанням) – підготувати інформаційні повідомлення на теми:
- «УРІВНОВАЖЕНА ГАРМОНІЯ АРХІТЕКТУРИ  КЛАСИЦИЗМУ»
- «ЖИВОПИСНІ ОБРАЗИ КЛАСИЦИЗМУ»
- «КРАСА І ВПОРЯДКОВАНІСТЬ ГАРМОНІЇ СПІВЗВУЧ»
                       Для підготовки цього завдання можна використовувати матеріал підручника «Мистецтво. 8 клас», автор О.В.Гайдамака, Київ, «Генеза», 2016 (його можна скачати)
Інтернет-ресурси

Д/З можна виконувати частинами, оформлювати в робочому зошиті, потім фотографувати і надсилати на Viber або на електронну адресу вчителя- in19543@gmail.com













Немає коментарів:

Дописати коментар